Wyoming High School Boys Basketball Scoreboard: January 12-16, 2016
Now that tournaments and invitationals are pretty much over until late February, teams can focus on home and away games with the usual schedule of opponents.
Tuesday, January 12:
Class 3A:
Cody 64 Lovell 60 OT
Class 2A:
Burns 34 Mitchell, NE 29
Class 1A:
Midwest 56 Normative Services 43
Laramie Sophomores 48 Rock River 42
H.E.M. 46 Rawlins Sophomores 27
Greybull JV 61 Ten Sleep 50
Inter-Class:
3A Glenrock 52 2A Wright 33
Thursday, January 14:
Class 3A:
Torrington 68 Mitchell, NE 34
Class 2A:
Big Horn 68 Riverside 32
Faith, SD 51 Moorcroft 32
Class 1A:
#1 Upton 67 Newell, SD 31
Rock River 58 Wheatland Sophomores 25
Rocky Mountain JV 67 Ten Sleep 59
Inter-Class:
4A Riverton 87 3A Lander 54
3A Pinedale 44 2A Lyman 38
2A Wright 77 1A Hulett 54
Friday, January 15:
Class 4A:
#1 Cheyenne South 74 Green River 46
Scottsbluff, NE 74 #3 Cheyenne East 60
#4 Gillette 71 Rapid City, SD Central 60
#5 Rock Springs 66 Laramie 39
Billings, MT West 48 Sheridan 36
Class 3A:
#1 Buffalo 53 Cody 50
#2 Douglas 51 #3 Rawlins 49
#4 Star Valley 56 Pinedale 48
#5 Worland 76 Powell 43
Class 2A:
#2 Wind River 73 #1 Wyoming Indian 51
#3 Greybull 59 Tongue River 23
#4 Big Piney 52 Thermopolis 45
Big Horn 70 Rocky Mountain 35
Newell, SD 54 Moorcroft 52
Burns 55 Saratoga 47
Lyman 76 Shoshoni 71 2OT's
Class 1A:
Faith, SD 59 #1 Upton 57
#4 Burlington 57 #2 Kaycee 43
#3 Encampment 69 Cokeville 58
#5 Meeteetse 69 Arapaho Charter 35
Normative Services 57 Ten Sleep 52
Hulett 55 Arvada-Clearmont 50
H.E.M. 50 Guernsey-Sunrise 10
St. Stephens 85 Rock River 46
Farson-Eden 52 Little Snake River 36
Inter-Class:
4A Evanston 65 3A Jackson 47
2A Kemmerer 55 3A Mountain View 48 OT
1A Lingle-Ft. Laramie 39 2A Lusk 34
Saturday, January 16:
Class 4A:
#5 Rock Springs 58 #1 Cheyenne South 49
Scottsbluff, NE 59 #2 Cheyenne Central 47
#3 Cheyenne East 77 Fruita-Monument, CO 58
#4 Gillette 70 Rapid City, SD Stevens 64
Green River 35 Laramie 32 - January 2013 was the last time GR beat a 4A opponent.
Kelly Walsh 74 Gering, NE 50
Class 3A:
#1 Buffalo 88 Lander 57
#2 Douglas 57 Powell 43
#3 Rawlins 52 Mountain View 34
Newcastle 44 Wheatland 41 - Dogies get 1st win at Wheatland since 2006.
Cody 58 Glenrock 46
Class 2A:
#1 Wyoming Indian 51 Rocky Mountain 44
Big Horn 57 #3 Greybull 44
#5 Pine Bluffs 68 Saratoga 24
Tongue River 56 Riverside 49
Belle Fourche, SD 77 Wright 67
New Underwood, SD 57 Moorcroft 49
Lusk 37 Burns 34
Shoshoni 79 Kemmerer 55
Class 1A:
#1 Upton 69 Edgemont, SD 28
#2 Kaycee 74 Normative Services 28
#3 Encampment 67 Farson-Eden 48
#4 Burlington 57 St. Stephens 50
Ten Sleep 67 Arvada-Clearmont 60
Midwest 60 Guernsey-Sunrise 39
Little Snake River 44 Cokeville 40 OT
Inter-Class:
3A Jackson 53 4A Riverton 44
1A Lingle-Ft. Laramie 42 2A Southeast 41 2OT's
2A Thermopolis 67 (#5 1A) Meeteetse 42
2A Wind River 65 1A Dubois 47