Wyoming High School Boys Basketball Scoreboard: Jan. 5-9, 2016
Most teams have 2 weeks of rust to shake off, now that every team is back in action.
Tuesday, January 5:
Class 3A:
#3 Douglas 41 Glenrock 38
Class 1A:
#4 Encampment 66 Laramie Sophomores 40
Inter-Class:
3A Newcastle 66 2A Lusk 42
2A Moorcroft 42 (#5 1A) Hulett 29
2A Greybull 69 1A Burlington 34
Wednesday, January 6:
Class 1A:
Grace, ID 59 #5 Cokeville 34
Thursday, January 7:
Class 4A:
Cheyenne Invitational:
Natrona 68 Sheridan 52 - Drew Switzer (Natrona) with 32 points
Windsor, CO 75 Riverton 49
Evanston 44 Laramie 42
#4 Cheyenne East 71 #5 Rock Springs 57
#1 Cheyenne Central 55 Kelly Walsh 50
#2 Cheyenne South 68 Green River 33
Class 3A:
#4 Worland 57 #5 Cody 49
Class 2A:
Sundance 71 Newell, SD 47
Class 1A:
Little 6 Invitational at Midwest:
Normative Services 71 Midwest 62 (Non-Conference Game)
Arvada-Clearmont 58 Normative Services 44 (Non-Conference Game)
Inter-Class:
(#4 2A) Big Piney 56 3A Pinedale 34
(#1 1A) Upton 62 2A Moorcroft 41
Big Horn Basin Tournament at Lovell:
3A Powell 41 2A Rocky Mountain 39 - Kayden Moore (Powell) with buzzer beater
(#3 2A) Wyoming Indian 72 (#2 1A) Burlington 59 - Buell Robinson (WIHS) with 29 points
3A Lovell 74 2A Thermopolis 61
Winter Classic at Big Horn/Tongue River/Kaycee:
(#3 1A) Kaycee 48 2A Southeast 44
2A Big Horn 57 2A Burns 16
(#5 2A) Pine Bluffs 66 2A Tongue River 32
Friday, January 8:
Class 4A:
Cheyenne Invitational:
#4 Cheyenne East 60 Riverton 55
Laramie 43 Kelly Walsh 34
Sheridan 49 Green River 36
#5 Rock Springs 74 Windsor, CO 71 OT
#4 Cheyenne East 54 Natrona 46
#1 Cheyenne Central 65 Evanston 55
#2 Cheyenne South 73 Riverton 55 - Isaiah Dicks (South) 35 points
Class 3A:
Jackson 61 Mountain View 41
Rawlins 56 Pinedale 46
Class 1A:
Normative Services 66 #5 Hulett 65
St. Stephens 71 Dubois 36
Crawford, NE 46 Lingle-Ft. Laramie 45
Morrill, NE 43 Guernsey-Sunrise 32
Little 6 Invitational at Midwest:
Arvada-Clearmont 55 H.E.M. 52
Rock River 56 Normative Services 42
Arvada-Clearmont 55 Rock River 27
Meeteetse 61 Midwest 36
Inter-Class:
(#1 1A) Upton 45 2A Sundance 37
(#4 1A) Encampment 71 2A Saratoga 54
Big Horn Basin Tournament at Lovell:
(#1 2A) Wind River 79 1A Ten Sleep 30
(#4 3A) Worland 60 2A Riverside 39
3A Lander 63 3A Glenrock 48
(#2 2A) Greybull 64 2A Wright 36
(#2 3A) Buffalo 50 3A Lovell 47
2A Thermopolis 44 2A Rocky Mountain 42 (Non-Conference Game)
(#2 1A) Burlington 57 3A Glenrock 53
2A Wright 69 1A Ten Sleep 60
(#1 2A) Wind River 54 (#2 2A) Greybull 48
(#4 3A) Worland 66 3A Powell 39
(#3 2A) Wyoming Indian 70 3A Lander 60
Winter Classic at Big Horn/Tongue River:
2A Burns 47 2A Tongue River 44 OT
(#5 2A) Pine Bluffs 57 2A Big Horn 48
2A Shoshoni 47 2A Southeast 41
(#3 1A) Kaycee 37 2A Lusk 28
2A Shoshoni 45 2A Burns 34
2A Big Horn 67 2A Lusk 32
(#5 2A) Pine Bluffs 54 (#3 1A) Kaycee 44
2A Tongue River 71 2A Southeast 50
Big Piney Tournament:
(#4 2A) Big Piney 65 1A Farson-Eden 43
2A Lyman 48 (#5 1A) Cokeville 45
1A Little Snake River 54 2A Kemmerer 52
Gillette JV 68 (#5 1A) Cokeville 19
2A Lyman 63 1A Farson-Eden 36
(#4 2A) Big Piney 75 1A Little Snake River 47
Gillette JV 82 2A Kemmerer 43
Saturday, January 9:
Class 4A:
Cheyenne Invitational:
Laramie 73 Green River 55
#5 Rock Springs 60 Sheridan 46
Kelly Walsh 50 Windsor, CO 47
#4 Cheyenne East 51 Evanston 45
#1 Cheyenne Central 69 Riverton 38
#2 Cheyenne South 64 Natrona 50 - Isaiah Dicks (South) 30 points
Class 3A:
Rawlins 41 #1 Star Valley 36
Wheatland 52 #3 Douglas 49
Newcastle 46 Torrington 42
North Ashton, ID North Fremont 44 Jackson 43
Class 1A:
Lingle-Ft. Laramie 43 Guernsey-Sunrise 15
Normative Services 56 Moorcroft JV 42
Little 6 Invitational at Midwest:
Meeteetse 44 Rock River 27
H.E.M. 75 Midwest 49
Meeteetse 52 H.E.M. 42 - Backwards score was initially reported in.
Inter-Class:
2A Sundance 55 (#5 1A) Hulett 32
Big Horn Basin Tournament at Lovell:
2A Rocky Mountain 50 2A Riverside 34 (Non-Conference Game)
3A Glenrock 68 1A Ten Sleep 28
(#2 3A) Buffalo 69 (#4 2A) Worland 51 (Non-Conference Game)
(#2 1A) Burlington 56 2A Wright 43
(#3 2A) Wyoming Indian 66 (#1 2A) Wind River 49 (Non-Conference Game)
2A Thermopolis 53 2A Riverside 36 (Non-Conference Game)
3A Lovell 50 3A Powell 31 (Non-Conference Game)
(#2 2A) Greybull 60 3A Lander 57
(#3 2A) Wyoming Indian 54 (#2 3A) Buffalo 48 - Championship
Winter Classic at Big Horn/Tongue River/Kaycee:
(#5 2A) Pine Bluffs 51 2A Shoshoni 50
(#3 1A) Kaycee 52 2A Burns 25
2A Big Horn 60 2A Southeast 31
2A Tongue River 59 2A Lusk 38
Big Piney Tournament:
Gillette JV 62 (#4 2A) Big Piney 41
2A Lyman 59 1A Little Snake River 44
2A Kemmerer 56 (#5 1A) Cokeville 47
Gillette JV 86 1A Farson-Eden 43
1A Little Snake River 50 (#5 1A) Cokeville 49 (Non-Conference Game)
(#4 2A) Big Piney 64 2A Lyman 51 (Non-Conference Game)
2A Kemmerer 55 1A Farson-Eden 44