Wyoming High School Football Playoffs 2017 [POLL]
It's time for the boys of fall to try to become champions!
Scroll down for poll questions!
4A:
First Round:
Friday, October 27:
#1 Sheridan 54 #8 Cheyenne Central 7
#4 Kelly Walsh 30 #5 Thunder Basin 12
#3 Cheyenne East 50 #6 Rock Springs 15
#2 Natrona 44 #7 Laramie 6
Semi-Finals:
Friday, November 3:
Sheridan 28 Kelly Walsh 7
Natrona 44 Cheyenne East 0
Championship:
Sheridan 28 Natrona 14
3A:
Rawlins lost the 3-way coin flip vs. Buffalo and Douglas and drops to East #4 seed.
Buffalo gets #2 East seed over Douglas due to head-to-head win.
Green River gets #2 West seed over Cody, due to head-to-head win.
Worland gets #4 West seed over Evanston, due to head-to-head win.
First Round:
Friday, October 27:
(#1E) Torrington 46 (#4W) Worland 21
(#2W) Green River 28 (#3E) Douglas 7
(#3W) Cody 27 (#2E) Buffalo 0
(#1W) Star Valley 62 (#4E) Rawlins 0
Semi-Finals:
Friday, November 3:
Torrington 17 Green River 13
Cody 31 Star Valley 21
Championship:
Cody 20 Torrington 0
2A:
First Round:
Mountain View gets West #1 seed over Big Piney due to head-to-head win.
Friday, October 27:
(#1E) Glenrock 61 (#4W) Lovell 6
(#2W) Big Piney 42 (#3E) Newcastle 14
(#2E) Wheatland 37 (#3W) Greybull 6
(#1W) Mountain View 45 (#4E) Thermopolis 0
Semi-Finals:
Friday, November 3:
Glenrock 30 Big Piney 27
Mountain View 45 Wheatland 0
Championship:
Mountain View 35 Glenrock 28
1A:
First Round:
Friday, October 27:
(#1E) Pine Bluffs 58 (#4W) Saratoga 0
(#3E) Upton-Sundance 39 (#2W) Rocky Mountain 22
(#2E) Big Horn 51 (#3W) Wind River 0
(#1W) Cokeville 42 (#4E) Southeast 0
Semi-Finals:
Friday, November 3:
Pine Bluffs 14 Upton-Sundance 7
Big Horn 12 Cokeville 7
Championship:
Pine Bluffs 20 Big Horn 16
6-Man:
Little Snake River lost 3-way coin flip vs. Farson-Eden and Burlington and drops to West #3 seed.
Farson-Eden gets West #1 seed over Burlington, due to head-to-head win.
Guernsey-Sunrise lost 3-way coin flip vs. H.E.M. and Midwest and drops to East #4 seed.
H.E.M. gets East #2 seed over Midwest, due to head-to-head win.
First Round:
Friday, October 27:
(#1E) Kaycee 77 (#4W) Meeteetse 0
(#2W) Burlington 52 (#3E) Midwest 22
(#3W) Little Snake River 75 (#2E) H.E.M. 13
(#1W) Farson-Eden 73 (#4E) Guernsey-Sunrise 24
Semi-Finals:
Friday, November 3:
Kaycee 47 Burlington 38
Farson-Eden 50 Little Snake River 32
Championship:
Kaycee 55 Farson-Eden 30