Boys Basketball Schedule and Results: Dec. 3, 5-7, 2013
All but 2 teams (WY Indian and Rock River) start their season this week.
Here are the schedules and scores, for the first week of the season.
Tuesday, December 3rd:
Class 1A:
Glendo at Midwest JV - PPD due to weather. Make-up TBA.
Thursday, December 5th:
Class 4A:
Cheyenne Invitational:
Rock Springs 64 Laramie 63
Thompson Valley, CO 62 Riverton 43
#2 Kelly Walsh 46 Cheyenne Central 12
#5 Cheyenne East 47 #3 Evanston 40
Natrona 64 Cheyenne South 55
Class 3A:
#2 Star Valley 44 Montpelier, ID Bear Lake HS 29
Mitchell, NE 58 Torrington 44
Class 2A:
Greybull 61 Big Piney 45
Class 1A:
#4 Little Snake River 58 Rimrock, CO Front Range Christian 37
Friday, December 6th:
Class 4A:
#4 Sheridan 66 Green River 25
Cheyenne Invitational:
#2 Kelly Walsh 66 Laramie 36
Thompson Valley, CO 61 Natrona 44
#5 Cheyenne East 49 Riverton 35
Cheyenne Central 41 #3 Evanston 38
Rock Springs 63 Cheyenne South 55
Class 3A:
Scottsbluff, NE 78 Torrington 50
Lander Invitational:
Lander 67 Worland 42
#4 Douglas 63 Mountain View 37
Glenrock 53 Lyman 43
East-West Classic at Cody:
#1 Powell 70 Newcastle 58
#5 Buffalo 62 Pinedale 23
Jackson 52 Wheatland 47
Cody 65 #3 Rawlins 56
Class 2A:
Kimball, NE 75 Southeast 41
Tiger Jamboree at Lusk:
#2 Lusk 66 Sundance 48
Pine Bluffs 63 Riverside 49
#5 Burns 46 #4 Big Horn 42
Pine Bluffs 57 Sundance 44
#2 Lusk 80 #4 Big Horn 72
#5 Burns 46 Riverside 31
Class 1A:
#3 Meeteetse 57 Farson-Eden 31
#4 Little Snake River 72 Brighton, CO Eagle Ridge 49
Bridgeport, NE 60 Lingle-Ft. Laramie 22
Inter-Class:
Thermopolis Invitational:
(2A) Shoshoni 67 (2A) Tongue River 57
(2A) Thermopolis 59 (1A) St. Stephens 41
North Big Horn County Shootout at Greybull/Burlington:
(#1 1A) Burlington 56 (2A) Big Piney 29
(2A) Big Piney 31 (#3 2A) Lovell 23
(2A) Rocky Mountain 68 (2A) Wind River 54
(2A) Greybull 58 (2A) Kemmerer 38
Carbon County Classic at Hanna:
(2A) Saratoga 56 (#5 1A) Cokeville 42
(1A) Encampment 61 (1A) Dubois 41
(2A) Wright 52 (1A) H.E.M. 50
Upton Tournament:
(2A) Moorcroft 77 (1A) Normative Services 19
(#2 1A) Kaycee 58 (1A) Hulett 36 (Non-Conference Game)
(1A) Upton 59 (1A) Ten Sleep 47
(#5 1A) Guernsey 60 (1A) Midwest 26
(1A) Hulett 63 (1A) Normative Services 23 (Non-Conference Game)
(1A) Ten Sleep 51 (1A) Midwest 35
(2A) Moorcroft 41 (#2 1A) Kaycee 37
(#5 1A) Guernsey 43 (1A) Upton 37
Saturday, December 7th:
Class 4A:
#1 Gillette 86 Green River 25
#4 Sheridan 59 Billings, MT Skyview 53
Cheyenne Invitational:
Thompson Valley, CO 65 Rock Springs 57
#3 Evanston 68 Laramie 66 OT
#5 Cheyenne East 58 Natrona 39
Riverton 38 Cheyenne Central 29
#2 Kelly Walsh 52 Cheyenne South 43
Class 3A:
Alliance, NE 53 Torrington 47
Lander Invitational:
Glenrock 66 Mountain View 26
Worland 54 Lyman 49
Lander 69 #4 Douglas 53
Mountain View vs. Worland - 3:30pm
#4 Douglas 52 Lyman 37
Lander 70 Glenrock 68
East-West Classic at Cody:
Wheatland 63 #1 Powell 57
#3 Rawlins 74 Pinedale 42
Cody 51 Newcastle 24
Jackson 53 #5 Buffalo 49
Wheatland 76 Pinedale 44
Jackson 41 Newcastle 37
#3 Rawlins 66 #1 Powell 60
Cody 68 #5 Buffalo 50
Class 2A:
Southeast 52 Morrill, NE 19
Tiger Jamboree at Lusk:
#4 Big Horn 56 Pine Bluffs 52
#2 Lusk 72 Riverside 39
Sundance 44 #5 Burns 42
Class 1A:
Arvada-Clearmont at #3 Meeteetse - Canceled due to weather and roads conditions.
#4 Little Snake River 59 West Grand, CO 51
Lingle-Ft. Laramie 51 Bayard, NE 46
Arvada-Clearmont vs. Farson-Eden - Canceled due to weather and road conditions.
Inter-Class:
Thermopolis Invitational:
(2A) Shoshoni 73 (1A) St. Stephens 46
(2A) Thermopolis 52 (2A) Tongue River 37
(2A) Tongue River 96 (1A) St. Stephens 59
(2A) Thermopolis 53 (2A) Shoshoni 39
North Big Horn County Shootout at Greybull/Burlington:
(#1 1A) Burlington 76 (2A) Wind River 44
(2A) Rocky Mountain 52 (2A) Kemmerer 44
(#3 2A) Lovell 53 (2A) Kemmerer 38
(2A) Big Piney 48 (2A) Rocky Mountain 45
(2A) Greybull 59 (2A) Wind River 45
(#1 1A) Burlington 73 (#3 2A) Lovell 42
Carbon County Classic at Encampment:
(1A) Dubois 55 (#5 1A) Cokeville 50
(1A) Encampment 56 (2A) Wright 48
(1A) Dubois 52 (1A) H.E.M. 42
(2A) Saratoga 63 Hayden, CO 40
(#5 1A) Cokeville 64 (2A) Wright 38
(2A) Saratoga 56 (1A) H.E.M. 34
(1A) Encampment 61 Hayden, CO 32
Upton Tournament:
(1A) Midwest 55 (1A) Normative Services 38 - 7th Place Game (Non-Conference Game)
(1A) Hulett 56 (1A) Ten Sleep 38 - 5th Place Game
(1A) Upton 52 (#2 1A) Kaycee 41 - 3rd Place Game (Non-Conference Game)
(2A) Moorcroft 53 (#5 1A) Guernsey 51 - 1st Place Game