Wyoming High School Cross Country All-State 2016
The Wyoming Coaches Association has announced which cross-country runners have been named all-state for the 2016 season.
There is no voting for all-state.
A runner must finish in the top 10 at the state meet, to win all-state honors.
Congrats to Sydney Wendt of Campbell County, Anna Gibson of Jackson, Jules Ward of Thermopolis and Charlene Brown of Wyoming Indian for winning all-state honors 4 times.
4A Boys:
Tristan Knottnerus - Campbell County (All-State in 2014 and 2015)
Markus Leckemby - Cheyenne Central
Braden Reichl - Green River
Preston Gromer - Kelly Walsh
Nic Robinson - Kelly Walsh
Philip Henry - Laramie (All-State in 2015)
Liam McInroy - Laramie (All-State in 2015)
Albert Steiner - Laramie (All-State in 2015)
Garrett Condelario - Natrona County (All-State in 2015)
Parker Jones - Rock Springs (All-State in 2015)
3A Boys:
Owen Preston - Cody
Jonathon Sanchez - Cody
Trevor Clark - Star Valley
Shane Henderson - Star Valley (All-State in 2014 and 2015)
Wesley Kallgren - Star Valley (All-State in 2015)
Connor Turner - Star Valley (All-State in 2015)
Asefa Wetzel - Star Valley (All-State in 2015)
Hudson Roling - Thermopolis
Porter Harman - Worland
Jadon Swalstad - Worland (All-State in 2014 and 2015)
2A Boys:
Zackery Milbrad - Rocky Mountain
Dominic Twomey - Rocky Mountain (All-State in 2014 and 2015)
Jeremy Detterer - Saratoga/Encampment (All-State in 2014 and 2015)
Ben Fairbanks - Saratoga/Encampment
Jarom Herring - Saratoga/Encampment
Reid Schroeder - Saratoga/Encampment
Jonas Pridgeon - Sundance (All-State in 2015)
Titus Schelling - Sundance
Buell Robinson - Wyoming Indian
Natuin Trosper - Wyoming Indian (All-State in 2014 and 2015)
4A Girls:
Sydney Wendt - Campbell County (4-Time All-State)
Aubrey Frentheway - Cheyenne Central (All-State in 2014 and 2015)
Claudia Miller - Cheyenne Central
Mackenzie Marler - Cheyenne East (All-State in 2015)
Abby Brazil - Jackson (All-State in 2015)
Mattie Geddes - Jackson
Anna Gibson - Jackson (4-Time All-State)
Emmy Johnson - Laramie
Maria Smith-Lopez - Laramie (All-State in 2013 and 2014)
Abigail Whitman - Laramie
3A Girls:
Baylee Stafford - Cody
Jaylynn Boe - Douglas
Hannah Behunin - Mountain View (All-State in 2014 and 2015)
Charity Harmon - Mountain View
Emmy Heywood - Star Valley
Hannah Tallerico - Star Valley
McKenna Bomengen - Thermopolis
Tahja Hunt - Thermopolis
Jules Ward - Thermopolis (4-time All-State)
Kelli Holiday - Worland
2A Girls:
Liz Albrandt - Glenrock
Jessica Caldwell - Lovell
Hailey Jones - Moorcroft
Jordan Jones - Moorcroft (All-State in 2015)
Hallie Christofferson - Pine Bluffs/Burns (All-State in 2015)
Erin Griess - Pine Bluffs/Burns
Britanni Wilson - Pine Bluffs/Burns (All-State in 2015)
Ashlynn Johnson - Saratoga/Encampment (All-State in 2015)
Katie Loose - Saratoga/Encampment
Charlene Brown - Wyoming Indian (4-Time All-State)